دانلود راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا ویروس – فایل پی دی اف -PDF

دانلود راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا ویروس - فایل پی دی اف -PDF

راهنمای گام دوم مبارزه با کووید۱۹( کرونا ویروس)- فاصله گذاری اجتماعی درصنایع تولیدی و خدماتی

راهنمای کنترل محیطی کرونا ویروس درصنایع تولیدی

شناسایی راههای انتقال عامل ایجادکننده بیماری نقش مهمی در کنترل آن دارد. راههای انتقال این ویروس هنوز به طور دقیق مشخص نشده ا ست ولی به عنوان یک اصل کلی ویروس های تنفسی به طور عمده از طریق ریز قطرات یا از طریق سرفه یا عطسه و یا لمس اشیاء آلوده منتقل می گردند. بر اساس دانسته های کنونی این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید با علایمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس می تواند بروز نماید و در موارد شدیدتر ممکن است منجر به ذاتالریه، نارسایی کلیه و مرگ گردد. درصد مرگ ناشی از این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.

با عنایت به آخرین اطلاعات، انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان می با شد. این ویروس میتواند در فا صله ۱ تا ۲ متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود. راه دیگر انتقال ، تماس دست ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس مانند تجهیزات، دستگیره دربها ، میز و صندلی، شیرآلات ، نرده پله ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی است که به طور عمومی و مشترک استفاده میشود . (اسکناس، اسناد و مدارک دست به دست شده و نظایر آن) بنابراین حائز اهمیت است پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشکوک دست و صورت با آب و صابون شستشو گردد. (مطابق دستورالعمل شستشوی دست)

دامنه کاربرد

این راهنما شامل توصیه ها و نکات ضروری بهداشتی است که صرفا به منظور پیشگیری و کنترل کووید-۱۹ در محیط کار کارگران و کار فرمایان محیط های کاری صنایع تولیدی) تولید پوشاک، تولید منسوجات، تولید چرم و فراورده های وابسته، تولید چوب و فراورده های چوبی، تولید کاغذ و فراورده های کاغذی، تولید مواد شیمیایی و فراورده های شیمیایی و نظایر آن)، بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت (WHO )و مرکز کنترل و پیشگیری از عفونت (CDC )تدوین گردیده است. این سند به کارفرمایان و شاغلین صنایع تولیدی کمک می کند تا بتوانند برنامه ریزی لازم را برای واکنش در زمینه مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از آن به عمل آورند و برای ایجاد آمادگی های لازم در زمان بازگشت شاغلین به محیط کار جهت جلوگیری از شیوع گسترده تر بیماری کووید-۱۹ ، توصیه های الزم را ارائه نموده است.

یکی از راههای کاهش مواجهه و قطع زنجیره تماس رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. از آنجا که بسیاری از شاغلین صنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی به اقتضای شغلی به بیماری کووید ۱۹ مبتال می شوند و محل های کسب و کار یکی از عوامل تجمع و انتقال بیماری است و از طرفی حفظ سلامت نیروی کار ماهر از اهمیت بالایی برخوردار است لازم است مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری فیزیکی علاوه بر رعایت اصول بهداشت حرفه ای برای کاهش مواجهات متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت اقتصادی و صنایع در پیش گرفته شود. بسیاری از فعالیت های تولیدی و خدماتی برای هر کشور حیاتی هستند و باید در مقررات فاصله گذاری فعالیت های تولیدی و خدماتی بایستی ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کشور در نظر گرفته شود.

پیرو ابلاغ دستورالعمل فاصله گذاری اجتماعی و اجرای آن در کشور از تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۲ لغایت ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ و تمدید آن تا ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ که بر فعالیت های اجتماعی و فعالیت های خدماتی کشور تاکید شده بود. این سند به عنوان متمم سند فوق از درجه اهمیت برابر برخوردار است و لازم الاجراست.

دانلود فایل پی دی اف وزارت بهداشت

دانلود راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا ویروس - فایل پی دی اف -PDF
دانلود راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا ویروس – فایل پی دی اف -PDF