فرمت جی.پی.ئی.جی | JPEG

جی‌پی‌ئی‌جی (JPEG) نام یک استاندارد متداول در رایانه، برای فشرده‌سازی ازدست‌دهندهٔ پرونده‌های گرافیکی است. این نام برای سادگی بصورت جِی‌پِگ نیز خوانده می‌شود.
این نام کوتاه شدهٔ «گروه مشترک کارشناسان گرافیک» (Joint Photographic Experts Group) است، که نام گروهی است که این استاندارد را تعریف کردند.

قالب جی‌پگ
استاندارد جی‌پگ مشخص کنندهٔ کُدگذاری‌هایی است که تعیین می‌کند یک تصویر چگونه به جریانی از بایت‌ها فشرده‌سازی می‌گردد، و چگونه می‌توان آنها را دوباره به حالت تصویری و قالب اولیه بازگرداند. از این روش فشرده سازی معمولاً با عنوان فشرده سازی ضایعاتی نام برده می‌شود. در روش فوق برخی از ویژگی‌های دیداری در طی فرایند از بین رفته و نمی‌توانند مجددا بازیابی شوند اگرچه نوساناتی در خط پایهٔ استاندارد جی‌پگ وجود دارد که فاقد تلفات می‌باشند.

قالب جی‌پگ پیشرفته و در هم پیچیدهٔ دیگری وجود دارد که در ان داده‌ها در گذرگاههای چند گانهٔ اجزا بالا متراکم می‌شوند. این قالب، مناسب جهت تصاویر بزرگی است که در حال دانلود با خطوط ارتباطی کم سرعت نمایش داده می‌شوند و به انها اجازهٔ پیش‌نمایش مناسب بعد از دریافت تنها بخشی از داده‌ها را می‌دهد. فایلهای تصویری که در آنها از فشرده‌سازی جی‌پگ استفاده می‌شود معمولاً فایلهای JPEG نامیده می‌شوند. اکثر برنامه‌های نرم‌افزاری ویرایش تصاویر که با یک فایل جی‌پگ نوشته می‌شوند در واقع به ایجاد یک فایل در قالب JFIF می‌پردازند. قالب JPEG/JFIF پرکاربردترین قالب جهت ذخیره و انتقال تصاویر بر روی وب هستند. به این دلیل قالب JPEG/JFIF بهتر از قالب گیف می‌باشد. همچنین قالب JPEG/JFIF نسبت به قالب پی‌ان‌جی که برای تولید فایلهای تصویری بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ارجح می‌باشد.

دو اصل مهم جی‌پگ
اطلاعات مفید تصویر در یک محدوده کوچک خیلی ملایم تغییر می‌کند، یعنی غیر عادی است اگر در یک محدوده کوچک تفاوت رنگی فاحش و جود داشته باشد.
قدرت تفکیک دید انسان در تصاویر خاکستری بیشتر است یعنی چشم به روشنایی و تیرگی حساس‌تر است تا به رنگ.