تعرفه های چاپ بنر و فلکس

تعرفه چاپ بنر

چاپ فلکس : اگرچه بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی یا عناوینی که روی سردر مراکز تجاری یا فروشگاه ها زده می شود با نیت جلب نظر مخاطبین یا معرفی پیوسته و شبانه روزی صاحب امتیاز آنان برپا شده اند ، اما می توان ادعا کرد که با وجود افزونه یا طراحی های خاصی که در دل آن ها وجود دارد ، نمایش شبانه آن ها در اولویتی بالاتر قرار دارد . چنانچه بخواهیم به این مسأله از یک منظر کلی نگاه کنیم ، بدیهیست که خورشید در طول روز همه پدیده های قرار گرفته در معرض شراره های خود را به صورتی یکنواخت سیراب کرده و با صرف نظر از تفاوت های تابش در شرق و غرب یک منطقه در هنگام طلوع و غروب خورشید یا عدم پراکندگی یکسان ابرها بر فراز این محدوده ، نور را که عامل اصلی دیدن پدیده های گوناگون توسط ماست را به صورت یکنواخت پخش می کند ؛ شرایطی که در آن تابلوهای مذکور هرچه بزرگتر باشند شانس بیشتری هم برای دیده شدن دارند .این در حالیست که با رفتن خورشید و آمدن تاریکی ، این عامل جای خود را به منابع روشنایی و اجسام منیر مصنوعی داده و در این موارد هرچه جسمی نورانی تر باشد توسط افراد بیشتری دیده می شود . با توجه به این مثال ساده شانس دیده شدن کدام یک بیشتر است ، تابلویی بزرگ اما تاریک در دل شب یا تابلویی روشن در طول شبانه روز ؟ طبیعتاً در این مقایسه چنانچه تابویی هم بزرگ بوده و هم نورپردازی مناسبی داشته باشد کارایی بهتری نیز دارد ، اما با توجه به محدودیت جای نصب یا کمبود بودجه فرد متقاضی می توان گفت که نمونه دوم یا تابلویی درخشان کارایی بیشتری دارد .

با عنایت به اینکه دانستیم روشنایی تا چه میزان می تواند در کیفیت و کمیّت دیده شدن تاثیر گذار باشد – کما اینکه بسیاری از فروشگاه ها ، نمایشگاه ها ، رستوران ها و سایر مراکزی که در جذب مشتریان گذری رقابت دارند با سرمایه گذاری ویژه روی نور فضای در دسترشان و صرف هزینه هایی قابل توجه برای آن در پی فروشی بیشتر هستند – باید بگوییم که داشتن تبلیغاتی با نور الکتریکی می تواند فرصت دیده شدن ما را افزایش دهد .

در همین راستا ، همانند بسیاری از بیلبوردهای بزرگی که در گوشه و کنار شهرمان می بینیم ، این پدیده به واسطه نورافکن هایی که در اطراف این تابلو وجود دارند روشن شده و پیام خود را به خوانندگان منتقل می کنند . در این سامانه که تابلوی مورد نظر بنری ساده بوده که در ازای قرار گرفتن در مقابل نوری قدرتمند اینچنین می درخشد ، تنها با تعویض کردن بنر مذکور می توان نمای تازه ای به این موقعیات تبلیغاتی داد . با صرف نظر از مزایا و معایب این روش ، اماکن متعددی را در اطراف خود می بینیم که به این تجهیرت مجهز بوده و اطلاعات خود را نمایان می سازند.این در حالیست که گونه دیگری از محصولات چاپی وجود دارند که با ساختاری دلربا و جذّاب تر ، علاوه بر انجام مأموریت فوق، با زیبایی خود زینت بخش محیط اطرافشان نیز می شوند ، محصولاتی به نام فلکسی .

تابلوهای فلکس فیس یا Flex Face Signage که پیش از این در مقالات متعددی از آن یاد کرده بودیم ، پدیده ای متشکل از یک لایت باکس و بنری با ویژگی های منحصر به فرد می باشد . در این ساختار ، چارچوبی عموماً آلومینیومی (جعبه ای مستحکم و بادوام ) با در بر گرفتن لایه ای از رشته های LED ،  لامپ های مهتابی یا هر چشمه نورانی دیگری که می تواند فضایی را بدون عوارض یا خطرات جانبی روشن کند ، پوشانده شده است . همانند زمانی که یک چراغ قوه را پشت برگه ای کاغذی گرفته و بدین واسطه اطلاعات روی برگه نورانی می شوند ، در چاپ فلکس و تابلوهای مربوط به آن نیز چشمه نور مذکور با روشن شدن خود می تواند همه اطلاعاتی که روی بنر فوقانیش وجود دارد را به وضوح نشان دهد . بدیهیست که با روشن شدن این وسیله ، اطلاعات روی بنر کم رنگ تر نمایش داده می شوند ؛ پس به عنوان اولین تفاوت در چاپ بنر و چاپ فلکس این نکته را به خاطر بسپارید که با وجود خروج آن ها از دستگاهی یکسان ، فلکسی ها مستلزم چاپی پر رنگ تر هستند تا در اثر نورپردازی قدرتمند ورای آن ها ، آثار چاپ در اشعه های نور گم نشوند . ناگفته نماند که دیگر تفاوتی که میان این دو محصول وجود دارد قدرت عبور نور از میان آنهاست ، عاملی که در بنرها نزدیک به صفر بوده و با توجه به وزن و فشردگی بافتشان ممکن است هیچ نوری را از خود عبور ندهند ، در حالی که فلکس فیس ها اینچنین نیستند . قابلیت استفاده از چاپ فلکس در فضاهای داخلی ، ایمنی بیشتر ، تولید حرارت کمتر ، مصرف کمتر انرژی بواسطه تمرکز نور ، مقیاس پذیری بیشتر در چاپ و امکان استفاده چندباره از چارچوب مذکور (همانند اتفاقی که در تابلوهای تبلیغاتی ایستگاه های مترو یا مراکز خرید افتاده و پس از چندی محتویاتشان عوض می شوند) در مقایسه با روش های قدیمی تر از جمله مهمترین مزایای استفاده از فلکسی می باشد .

در بخش قبلی به این نکته اشاره شد که دو محصول مذکور از دستگاه های Outdoor پدید می آیند ، در نتیجه اینکه چاپ فلکس یکی از تخصص های اصلی مجموعه بلوط چاپ به عنوان یکی از مطرح ترین عرضه کنندگان بنر در پایتخت باشد امری غیرعادی و جدید به نظر نمی رسد . لازم به تأکید است که تا به این لحظه مجموعه های کوچک و بزرگ ، سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها و نهادهای مختلفی با اهداف گوناگون تولید و چاپ فلکس خود را به مجموعه پیش روی سپرده اند که مشاهده تصاویر و سوابق مربوط به آن ها خود گواهی بر این مدعاست .

در ادامه خالی ز لطف نیست که بدانید نام flex face اشاره مستقیمی به انعطاف پذیری این محصول دارد . از آنجایی که تابلوهای مورد نظر ما لایه ای منعطف از PVC هستند که به دور ساختار سرد و خشک قاب آلومینیومی کشیده می شوند ، این عمل با انعطاف پذیری خود رویدادی شبیه گستراندن پوست حیوانات بر پهنه چارچوبی مشخص و ساخت طبل های سنتی را تداعی می کند (روشی که بسیاری از سازهای کوبه ای از آن متولد شده اند) ، در نتیجه در جوامع غربی گاهی از اصطلاح Skin به معنای پوست یا پوسته هم برای معرفی آن استفاده می شود .

با گذر از زیبایی های بصری این محصولات ، آیا بنر فلکس مزایای دیگری هم در مقایسه با بنر های معمولی دارد که ما را به استفاده از خود ترغیب نماید ؟ بی تردید پاسخ مثبت است ، چرا که می دانیم زیبایی و جذابیت های دیداری علاوه بر اینکه اموری نسبی و سلیقه ای هستند ، همواره سیری صعودی طی کرده و پیوسته در حال تکامل و بهتر شدن می باشند . در نتیجه اینکه اگر تنها بحث زیبایی این محصولات مطرح بود ، شاید بنر فلکس تا کنون جای خود را به دیگر روش های تبلیغ میدانی داده بود .

وجود الیاف آکرولیک در مدیای مورد نظر که علاوه بر ایجاد امکان عبور نور استحکام این نگاره را نیز در برابر کشش افزایش می دهد ، مقاومت بالای این محصول در برابر پدیده هایی ذاتاً در تضاد با سلامت انسان و محیط زیست از جمله اشعه ماورای بنفش یا گاز ازن ، عمر ۳ تا ۸ ساله آن و وجود فیلم هایی نیمه شفاف از PVC که با اکریلیک تقویت شده اند از جمله عواملی هستند که اگرچه برای برخی متقاضیان نامفهوم بوده و یا به کلی برای ایشان مهم نمی باشد ، اما از نظر ساختاری ، کیفیت ، استحکام و همخوانی با محیط زندگی ما از استانداردهای قابل توجهی برخوردار بوده و از جمله دلایل محبوبیت بالای این پدیده می باشند .